Profilaktyka – Higienizacja: skaling i piaskowanie

Profilaktyka stomatologiczna

Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie powstawaniu chorób zębów i przyzębia.
Zęby to wizytówka każdego człowieka, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena całej jamy ustnej. W naszych Gabinetach Stomatologicznych w Gdańsku oferujemy Państwu zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej: skaling i piaskowanie, lakierowanie, lakowanie zębów.

Skaling i piaskowanie

– czyli usuwanie osadów i złogów kamienia nazębnego

Zabieg wykonywany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego oraz pasty polerskiej lub piaskarki. Końcowym etapem jest polerowanie – usuwanie drobin osadu i mikroprzebarwień, przy pomocy bardzo miękkich szczoteczek, dając efekt bardzo gładkich zębów oraz fluoryzacja, która polega na pokryciu szkliwa fluorem.

Skaling – w zależności od indywidualnej potrzeby pacjenta – powinien być wykonywany co najmniej 2 razy w roku lub nawet częściej, jeśli pacjent np. pali papierosy, pije dużo kawy czy herbaty. Skaling połączony z piaskowaniem zębów daje największą skuteczność w usuwaniu kamienia nazębnego.

Lakierowanie

– fluoryzacja zębów lakierem za pomocą specjalnych pędzelków.

Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, w wyniku czego stopniowo uwalnia jony fluoru. Dzięki tej metodzie profilaktyki możemy zredukować występowanie próchnicy do 40%, gdyż fluor wzmacnia szkliwo i chroni przed działaniem kwasów i bakterii.

Lakowanie

– technika uszczelniania bruzd w zębach stałych specjalnym lakiem.

Zęby przed oraz po lakowaniu:

Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją budowę są miejscami trudnymi do wyczyszczenia z resztek pokarmu za pomocą szczoteczki do zębów. Miejsca trudno dostępne dla zwykłej,codziennej higieny są pożywką dla bakterii i sprzyjają powstawaniu próchnicy. Zabieg ten jest szczególnie dedykowany dzieciom w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Po całkowitym wyrżnięciu się zęba stałego dobrze jest od razu zabezpieczyć szczeliny lakiem.