Profilaktyka stomatologiczna

Zdrowe i piękne zęby są wizytówką każdego człowieka. Aby jednak móc w pełni cieszyć się doskonałym stanem swojego uzębienia niezbędna jest właściwa profilaktyka jamy ustnej, która stanowi fundament mocnych i zdrowych zębów. Jedną z form zapobieganiu chorobom jamy ustnej jest higienizacja, czyli wykonanie skalingu, piaskowania, polishingu oraz fluoryzacji.

Jakie konsekwencje może powodować nieusuwany regularnie kamień nazębny?

  • Nieprzyjemny zapach z ust

  • Ubytki próchnicowe

  • Krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów

  • Bolesność i zaczerwienienie dziąseł

  • Rozchwianie zębów (paradontoza)

Skaling

usuwanie złogów oraz kamienia nazębnego

Pierwszym zabiegiem, który wykonywany jest podczas higienizacji jest skaling. Jego głównym zadaniem jest skuteczne usunięcie złogów oraz kamienia nazębnego. Najczęstszą formą wykorzystywaną w naszych gabinetach stomatologicznych jest skaling ultradźwiękowy. Jego działanie opiera się na wibrowaniu końcówki skalera z dużą częstotliwością, a wygenerowane w ten sposób wibracje są przenoszone na zęby i rozbijają kamień. Kamień wypłukuje się przy użyciu wody. Skaling jest uznawany za zabieg niemalże bezbolesny, jednak osoby z niższą tolerancją bólową mogą czuć podczas jego wykonywania lekki dyskomfort i pozabiegowe krwawienie dziąseł, które na szczęście szybko mija.

Zabieg wykonywany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego oraz pasty polerskiej lub piaskarki. Końcowym etapem jest polerowanie – usuwanie drobin osadu i mikroprzebarwień, przy pomocy bardzo miękkich szczoteczek, dając efekt bardzo gładkich zębów oraz fluoryzacja, która polega na pokryciu szkliwa fluorem. Skaling – w zależności od indywidualnej potrzeby pacjenta – powinien być wykonywany co najmniej 2 razy w roku lub nawet częściej, jeśli pacjent np. pali papierosy, pije dużo kawy czy herbaty. Skaling połączony z piaskowaniem zębów daje największą skuteczność w usuwaniu kamienia nazębnego. Na zdjęciu poniżej efekt skalingu i wybielania.

Kolejnym krokiem pełnej higienizacji zębów jest polishing. Jest to zabieg, który wykonuje się po skalingu oraz piaskowaniu, a polega on na dokładnym wypolerowaniu wszystkich zębów specjalną pastą o właściwościach polerujących oraz oczyszczających, aby zminimalizować ryzyko łatwego osadzania się kamienia nazębnego. Następnie osoba wykonująca zabieg poleruje zęby specjalnymi gumkami i szczotkami, które oczyszczają również powierzchnie międzyzębowe. Polishing to zabieg całkowicie bezbolesny, który trwa zaledwie kilka minut, a jego efektem są niezwykle gładkie zęby.

Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, w wyniku czego stopniowo uwalnia jony fluoru. Dzięki tej metodzie profilaktyki możemy zredukować występowanie próchnicy do 40%, gdyż fluor wzmacnia szkliwo i chroni przed działaniem kwasów i bakterii.

Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją budowę są miejscami trudnymi do wyczyszczenia z resztek pokarmu za pomocą szczoteczki do zębów. Miejsca trudno dostępne dla zwykłej,codziennej higieny są pożywką dla bakterii i sprzyjają powstawaniu próchnicy. Zabieg ten jest szczególnie dedykowany dzieciom w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Po całkowitym wyrżnięciu się zęba stałego dobrze jest od razu zabezpieczyć szczeliny lakiem.

Cennik usług

Pakiet profesjonalnej higienizacji
(zabieg wykonujemy najskuteczniejszą metodą z piaskowaniem, polerowaniem, fluoryzacją i instruktażem higieny, dzięki czemu nasi Pacjenci długo cieszą się efektami zabiegu)
300-450 zł
Fluoryzacja150 zł
Kiretaż metoda zamknięta (1/2 łuku)od 250 zł
Kiretaż metoda otwarta (1/2 łuku)800 zł