Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca


Dla nas dzieci są bardzo ważne. Staramy się zrobić wszystko, aby czuły się one u nas dobrze i nie odczuwały lęku spowodowanego wizytą u stomatologa dziecięcego. Nasi lekarze specjalizują się w leczeniu dzieci, każde z nich przyjmą z uśmiechem i spokojem.

Stomatolog dziecięcy zajmuje się kompleksową opieką stomatologiczną najmłodszych pacjentów od momentu pojawienia się zębów mlecznych, aż do momentu pełnego rozwoju uzębienia stałego.

Poniżej prezentujemy kilka ważnych wskazówek, które pomogą rodzicom zminimalizować lęk swojej pociechy przed wizytą u stomatologa dziecięcego:

  • pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna być wizytą adaptacyjną, wyłącznie konsultacyjną
  • należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne z dziećmi, dzięki czemu unikamy w ten sytuacji, że dziecko przychodzi do dentysty z już bolącym zębem
  • do wizyty w gabinecie stomatologicznym należy podchodzić jak do normalnej, rutynowej czynności, w ten sposób nie wzbudzamy u małego pacjenta poczucia braku bezpieczeństwa
  • należy unikać przekupywania dzieci prezentami lub innymi obietnicami przed wizytą, aby dziecko nie sądziło, iż wizyta jest powodem do stresu skoro za samo jej odbycie ma obiecywane nagrody.

Ważne informacje:

Wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego powinny się odbywać co 3~6 miesięcy gdy, dziecko ma jeszcze zęby mleczne. Zęby mleczne wskutek niższej mineralizacji niż zęby stałe są znacznie bardziej podatne na próchnicę i przebiega ona w nich znacznie szybciej.

Zęby mleczne zachowują przestrzeń dla zębów stałych umożliwiając ich prawidłowe wyżynanie. Wskutek przedwczesnego usunięcia zębów mlecznych często dochodzi do deformacji zgryzu i późniejszej konieczności leczenia ortodontycznego. Dodatkowo wyuczone nawyki higieniczne młodego pacjenta zostają i będą procentować przez resztę życia.

Prostymi i bezbolesnymi zabiegami profilaktycznymi, zabezpieczającymi zęby przed próchnicą są fluoryzacja szkliwa zębów czyli tzw. lakierowanie zębów oraz zabezpieczenie bruzd zębów stałych, czyli lakowanie zębów. Oba zabiegi znacznie podnoszą odporność zębów dzieci na próchnicę.