Stomatologia estetyczna obejmuje zabiegi dentystyczne, których celem jest poprawa wyglądu zębów, dziąseł czy zgryzu pacjenta tak, aby uzyskać w rezultacie doskonałą estetykę uśmiechu. Zabiegi takie jak wybielanie czy licówki porcelanowe pełnią rolę czysto kosmetyczną. Inne łączą w sobie działanie terapeutyczne z naciskiem na piękny efekt estetyczny.

Stomatologia estetyczna oznacza leczenie zachowawcze z zastosowaniem najwyższej klasy materiałów kompozytowych a leczenie protetyczne uzupełnieniami pełnoceramicznymi (licówki, korony, mosty). Wspomagana jest zabiegami śluzówkowo-dziąsłowymi, które gwarantują poprawę linii dziąseł. Nie można zapomnieć o ortodoncji, która poza regulowaniem zgryzu ma za zadanie zapewnić estetyczny efekt końcowy w postaci harmonijnych rysów twarzy i pięknego uśmiechu.

W codziennej praktyce największy odsetek zabiegów stanowią kosmetyczne odbudowy ubytków zębów materiałami kompozytowymi. Pacjenci często upewniają się, czy na pewno ząb zostanie odbudowany „białym wypełnieniem”. Kompozyt superestetyczny Essentia GC dedykowany zębom przednim stosowany w Mediss Dental Clinic spełnia wysokie wymagania stawiane nowoczesnym materiałom pozwalając na uzyskanie najwyższej klasy wypełnień.

Podczas odbudowy ubytków w zębach przednich kluczowe jest uzyskanie idealnego wtopienia się materiału w tkanki zębowe, tak aby przejście kompozytu w szkliwo było niezauważalne. Wymaga to właściwego doboru koloru, precyzyjnej pracy techniką warstwową, korzystania z szerokiej palety odcieni zębinowych i szkliwnych a nierzadko wykonania dodatkowych indywidualnych charakteryzacji za pomocą podbarwiaczy nanoszonych pędzelkiem na powierzchnię zęba. Doskonale wypolerowane wypełnienie zachwyca naturalnością.

Bardzo często pacjenci trafiają do stomatologa z ukruszonymi wypełnieniami w zębach tylnych, niekiedy zgłaszają nawet złamanie korony zęba. Najczęściej dzieje się tak z powodu osłabienia struktury zęba z licznymi wypełnieniami. Nieraz dochodzi do poddziąsłowego odłamania ściany, co wymaga odbudowy protetycznej koroną lub w najgorszym wypadku usunięcia zęba. Ponadto stare wypełnienia pozostawiają wiele do życzenia w kwestii koloru i odpowiedniego wymodelowania powierzchni zgryzowej.

W przypadku rozległych starych odbudów proponujemy pacjentom wykonanie nakładów kompozytowych, których zadaniem jest mechaniczne wzmocnienie korony zęba, przywrócenie mu naturalnego kształtu i zapewnienie prawidłowych relacji z zębami sąsiednimi i przeciwstawnymi. Wykonanie nakładu wymaga usunięcia starego materiału, przeprowadzenia specjalnej preparacji pozostałych tkanek zęba oraz pobrania wycisku i doboru koloru. Ząb zabezpieczany jest wypełnieniem tymczasowym, a skan lub wycisk trafiają do laboratorium, gdzie na modelu przygotowany zostaje bloczek kompozytowy, który na kolejnej wizycie po kilku dniach jest mocowany cementem światłoutwardzalnym w miejscu braku. Jest to forma wypełnienia kompozytowego o idealnej estetyce, którą zapewnia wykonanie jej poza jamą ustną przez technika pracującego w dużym powiększeniu.

Nasz zespół

Specjaliści w dziedzinie implantologii

Małgorzata Ryniec-Walczyńska

dyrektor medyczny

Kinga Dewerenda

lekarz dentysta

Ewa Janus

lekarz dentysta

Bogusława Wiese-Drożdżal

lekarz dentysta

Nasz zespół

Specjaliści w dziedzinie implantologii

Małgorzata Ryniec-Walczyńska

dyrektor medyczny

Kinga Dewerenda

lekarz dentysta

Ewa Janus

lekarz dentysta

Bogusława Wiese-Drożdżal

lekarz dentysta