Stomatologia estetyczna obejmuje zabiegi dentystyczne, których celem jest poprawa wyglądu zębów, dziąseł czy zgryzu pacjenta tak, aby uzyskać w rezultacie doskonałą estetykę uśmiechu. Zabiegi takie jak wybielanie czy licówki porcelanowe pełnią rolę czysto kosmetyczną. Inne łączą w sobie działanie terapeutyczne z naciskiem na piękny efekt estetyczny.

Stomatologia estetyczna oznacza leczenie zachowawcze z zastosowaniem najwyższej klasy materiałów kompozytowych a leczenie protetyczne uzupełnieniami pełnoceramicznymi (licówki, korony, mosty). Wspomagana jest zabiegami śluzówkowo-dziąsłowymi, które gwarantują poprawę linii dziąseł. Nie można zapomnieć o ortodoncji, która poza regulowaniem zgryzu ma za zadanie zapewnić estetyczny efekt końcowy w postaci harmonijnych rysów twarzy i pięknego uśmiechu.

W codziennej praktyce największy odsetek zabiegów stanowią kosmetyczne odbudowy ubytków zębów materiałami kompozytowymi. Pacjenci często upewniają się, czy na pewno ząb zostanie odbudowany „białym wypełnieniem”. Kompozyt superestetyczny dedykowany zębom przednim stosowany w Mediss Dental Clinic spełnia wysokie wymagania stawiane nowoczesnym materiałom pozwalając na uzyskanie najwyższej klasy wypełnień.

Podczas odbudowy ubytków w zębach przednich kluczowe jest uzyskanie idealnego wtopienia się materiału w tkanki zębowe, tak aby przejście kompozytu w szkliwo było niezauważalne. Wymaga to właściwego doboru koloru, precyzyjnej pracy techniką warstwową, korzystania z szerokiej palety odcieni zębinowych i szkliwnych a nierzadko wykonania dodatkowych indywidualnych charakteryzacji za pomocą podbarwiaczy nanoszonych pędzelkiem na powierzchnię zęba. Doskonale wypolerowane wypełnienie zachwyca naturalnością.

Bardzo często pacjenci trafiają do stomatologa z ukruszonymi wypełnieniami w zębach tylnych, niekiedy zgłaszają nawet złamanie korony zęba. Najczęściej dzieje się tak z powodu osłabienia struktury zęba z licznymi wypełnieniami. Nieraz dochodzi do poddziąsłowego odłamania ściany, co wymaga odbudowy protetycznej koroną lub w najgorszym wypadku usunięcia zęba. Ponadto stare wypełnienia pozostawiają wiele do życzenia w kwestii koloru i odpowiedniego wymodelowania powierzchni zgryzowej.

W przypadku rozległych starych odbudów proponujemy pacjentom wykonanie nakładów kompozytowych, których zadaniem jest mechaniczne wzmocnienie korony zęba, przywrócenie mu naturalnego kształtu i zapewnienie prawidłowych relacji z zębami sąsiednimi i przeciwstawnymi. Wykonanie nakładu wymaga usunięcia starego materiału, przeprowadzenia specjalnej preparacji pozostałych tkanek zęba oraz pobrania wycisku i doboru koloru. Ząb zabezpieczany jest wypełnieniem tymczasowym, a skan lub wycisk trafiają do laboratorium, gdzie na modelu przygotowany zostaje bloczek kompozytowy, który na kolejnej wizycie po kilku dniach jest mocowany cementem światłoutwardzalnym w miejscu braku. Jest to forma wypełnienia kompozytowego o idealnej estetyce, którą zapewnia wykonanie jej poza jamą ustną przez technika pracującego w dużym powiększeniu.

Nasz zespół

Specjaliści w dziedzinie stomatologii estetycznej

Małgorzata Ryniec-Walczyńska

dyrektor medyczny

Kinga Dewerenda

lekarz dentysta

Ewa Janus

lekarz dentysta

Bogusława Wiese-Drożdżal

lekarz dentysta

Nasz zespół

Specjaliści w dziedzinie stomatologii estetycznej

Małgorzata Ryniec-Walczyńska

dyrektor medyczny

Kinga Dewerenda

lekarz dentysta

Ewa Janus

lekarz dentysta

Bogusława Wiese-Drożdżal

lekarz dentysta