Zabiegi z gazem rozweselającym dla dorosłych
Podawanie gazu rozweselającego jest nową, przyjazną i bezpieczną metodą walki ze stresem i bólem związanym z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Pacjenci cierpiący na stres przed wizytą u stomatologa, odczuwający paniczny lęk uniemożliwiający leczenie stomatologiczne, dzięki sedacji wziewnej całkowicie pozbędą się tych nieprzyjemnych doznań. Metoda ta pozwala na zapewnienie i osiągnięcie pełnego komfortu psychicznego oraz pokonanie bólu.
Gaz rozweselający to mieszanina podtlenku azotu(N2O) i tlenu (O2), która wywołuje stan fizycznego odprężenia i przyjemnego spokoju, przy jednoczesnym zachowaniu u Pacjenta pełnej świadomości. Uspokojenie uzyskiwane jest poprzez wdychanie bezwonnego gazu z tlenem za pomocą zapachowej maseczki zakładanej na nos, w dostępnym zapachu truskawek, pomarańczy, maliny, wanilii czy też gumy balonowej. Pacjent nie odczuwa ani strachu ani lęku. Często , w szczególności dzieci i młodzież zasypiają śnią o bajecznych przygodach związanych z reguły z pływaniem, lataniem lub dryfowaniem w wodzie, w powietrzu, w chmurach lub w kosmosie. Pacjent, który zaśnie w czasie zabiegu nie pamięta jego przebiegu.
W medycynie i stomatologii gaz rozweselający wykorzystywany jest od dawna. Metoda ta została rozwinięta i udoskonalona w Stanach Zjednoczonych i jest tam bardzo popularna. Praktycznie trudno znaleźć w USA gabinet, który nie stosuje tej metody. W Polsce pojawiła się dopiero w 1995 roku. Cieszy się ona jednak coraz większym powodzeniem.
Stosowanie gazu rozweselającego (podtlenku azotu) jest nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku dla dzieci oraz dorosłych odczuwających silny strach przed leczeniem stomatologicznym lub przed zastrzykiem (znieczuleniem). Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu małe plomby, czy usuwanie kamienia mogą zostać wykonane bez zastrzyku, w czasie działania gazu rozweselającego.
Gaz rozweselający przestaje działać już po kilku minutach od momentu wyłączenia aparatu.