Ortodoncja


Nie wstydź się swojego uśmiechu! Wady zgryzu, to problem, z którym trafiają do nas dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. W naszych gabinetach zajmujemy się leczeniem ortodontycznym z wykorzystaniem aparatów stałych metalowych oraz kosmetycznych oraz systemu Clear Aligner.

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Wady zgryzu odzwierciedlają się na wyglądzie twarzy, co często koreluje z samooceną oraz pewnością siebie, także białe i zadbane zęby nie zrekompensują prawidłowego ustawienia. Leczenie ortodontyczne może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W przypadku aparatów stałych wymagane jest uzębienie stałe (pomijając przetrwałe zęby mleczne).

W Mediss Dental Clinic leczeniem ortodontycznym zajmują się dr Katarzyna Rozmus-Grabińska, dr Małgorzata Szawłowska i dr Kamilla Bijowska, które mogą poszczycić się wieloma sukcesami w tej dziedzinie. Leczenie aparatem ortodontycznym jest dziedziną, w której całkowicie się realizują i spełniają.

Poniżej prezentyjemy efekty leczenia aparatem stałym wykonane przez dr. Katarzyna Rozmus-Grabińska

APARAT STAŁY:

Aparat stały składa się z zamków i pierścieni klejonych na zębach oraz przechodzącego przez nie drutu mocowanego za pomocą ligatur elastycznych. Czas noszenia aparatu uzależniony jest od korygowanej wady oraz współpracy pacjenta (regularne wizyty kontrolne, higiena, noszenie wyciągów).

zakładamy aparaty metalowe (cena 1700 zł za łuk) lub estetyczne (kompozytowe, ceramiczne – cena od 2700 zł)

Plan leczenia ortodontycznego

1 wizyta:

 • Konsultacja ze szczegółowym omówieniem wady oraz możliwych metod leczenia
 • Wspólny wybór aparatu
 • Pobranie wycisków diagnostycznych
 • Wykonanie cefalomerii i RTG panoramicznego

Po 1 wizycie na podstawie badania klinicznego oraz wycisków diagnostycznych ortodonta opracowuje plan leczenia ze wskazaniami i zaleceniami dla pacjenta.
Po około 1 tygodniu następuje 2 wizyta, podczas której następuje przedstawienie i zaakceptowanie przez pacjenta planu leczenia. Następuje założenie aparatu.

Po miesiącu od założenia aparatu wizyta kontrolna. Kolejne następują raz na miesiąc. Jeżeli konieczne jest założenie dwóch łuków, drugi łuk zakładany jest po 2 miesiącach. W wyjątkowych przypadkach, możliwe jest założenie obu łuków jednocześnie.

Higiena

Bardzo ważna u pacjentów ortodontycznych jest higiena – regularne i dokładne szczotkowanie zębów, używanie szczoteczek jednopęczkowych, irygatora oraz płynu do płukania jamy ustnej.

CLEAR ALIGNER

System Clear Aligner został stworzony z myślą o młodzieży i osobach dorosłych umożliwiając im korygowanie wad zgryzu w sposób płynny, bez zastosowania tradycyjnych aparatów ortodontycznych wyposażonych w druciki i zamki. W metodzie tej stosowane są praktycznie niezauważalne przez otoczenie nakładki wykonane z bikompatybilnego tworzywa. Mając na uwadze fakt, iż nakładki w bardzo łatwy sposób można zdejmować z zębów, metoda ta jest dedykowana do zdyscyplinowanych pacjentów, którzy ściśle przestrzegają zaleceń lekarza. Pacjent w trakcie leczenia, które trwa od 6 do 8 miesięcy, wielokrotnie zmienia nakładki, które są indywidualni przygotowywane przez laboratorium protetyczne z uwzględnieniem postępów leczenia.


Na każdym etapie pacjent otrzymuje 3 nakładki o różnych grubościach wraz z informacją na temat czasu ich noszenia.  Dzięki temu stopniowo zwiększany jest nacisk na zęby i są one przestawiane w sposób płyny co gwarantuje zachowanie komfortu.

Nasza klinika współpracuje z nowoczesnym licencjonowanym laboratorium ortodontycznym, w którym wykfalifikowani technicy dentystyczni przy użyciu urządzeń i programów komputerowych Firmy SCHEU-DENTAL wykonują nakładki Clear Aligner do maximum podnosi precyzję ich wykonania.

Przebieg leczenia systemem Clear Aligner

Konsultacja z lekarzem ortodontą.
Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta ocenia, czy dana wada kwalifikuje się do leczenia nakładkami Clear Aligner. Jesli tak, lekarz wykonuje Pacjentowi zdjęcia cefalmetryczne i pantomograficzne oraz pobiera wyciski, na podstawie których technik w laboratorium wykona set-up wraz z dokładnymi pomiarami przesunięć poszczególnych zębów. Wykonane zdjęcia, modele i set-up posłużą lekarzowi do przygotowania indywidualnego planu leczenia.

Plan leczenia.
Na tej wizycie lekarz ortodonta przedstawia Pacjentowi szczegółowy plan leczenia nakładkami Clear Aligner, który zawiera czas leczenia, koszt leczenia, informacje, czy podczas leczenia pojawią się dodatkowe elementy typu wyciągi, guziki itp. Po akceptacji planu leczenia w ciągu 3-4 dni wykonywane są w laboratorium pierwsze komplety nakładek Clear Aligner.

Leczenie.
Pacjent otrzymuje pierwszy komplet nakładek o trzech grubościach (soft, medium i hard) na każdy z łuków zębowych. Każda z nakładek powinna być noszona przez okres 1 tygodnia, ściśle według zaleceń lekarza. Po 3 tygodniach lekarz wykonuje kolejne wyciski i wykonywany jest kolejny komplet nakładek. Procedura taka jest powtarzana do ukończenia aktywnego okresu leczenia.

Okres retencji, czyli stabilizowania zębów w nowej pozycji.
Okres ten trwa zazwyczaj dwukrotnie dłużej niż czas aktywnego leczenia. Podczas stabilizowania zębów w nowej pozycji Pacjent nosi zalecany przez lekarza ortodontę aparat retencyjny.


Zalety aparatów Clear Aligner:

Leczenie jest bezbolesne, nieinwazyjne i bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów.
Dzięki temu, iż nakładki są przezroczyste i praktycznie niewidoczne na zębach, system zapewnia najwyższy stopień estetyki i komfortu.
Bardzo łatwe zdejmowanie nakładek z zębów umożliwia utrzymanie wysokiego stopnia higieny jamy ustnej podczas leczenia.
Powierzchnie nakładek Clear Aligner są gładkie, idealnie dopasowane zarówno do zębów, jak i błony śluzowej wyrostka zębodołowego, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort ich użytkowania.
W wielu przypadkach, terapia wady zgryzu przy użyciu nakładek jest tańsza od leczenia stałym aparatem ortodontycznym.

Nakładkami Clear Aligner można leczyć takie wady zgryzu jak np.:

 • silne stłoczenia zębów,
 • diastemy,
 • zgryzy otwarte,
 • zgryzy głębokie,
 • zgryzy krzyżowe i inne.


Stosując dodatkowe elementy takie jak guziki, wyciągi elastyczne, czy elementy retencyjne nakładki Clear Aligner można stosować do odrotowywania zębów oraz leczenia wad klasy II i III. Efektywność leczenia jest uzależniona przede wszystkim od regularności użytkowania nakładek oraz od doświadczenia lekarza prowadzącego i kwalifikacji laboratorium ortodontycznego wykonującego te nakładki.

APARATY ORTODOTYCZNE NA RATY

MediRaty to pierwszy w Polsce produkt skierowany do pacjentów, którzy chcą na raty sfinansować zabiegi lecznicze, Szeroki zakres finansowanych zabiegów oraz dogodne warunki finansowania sprawiają, że to idealna odpowiedź na potrzeby pacjentów.

Więcej

Każdy Klient, który zakupi u nas aparat ortodontyczny, otrzymuje zestaw startowy niezbędny do higieny jamy ustnej oraz może zakupić irygator stomatologiczny MEDISS w cenie – 140 zł.

Cennik usług


 • Konsultacja ortodontyczna

  150 zł

 • Aparat metalowy 1 łuk

  1700 zł

 • Aparat estetyczny/ceramiczny 1 łuk

  2700 zł

 • Aparat samoligaturujący metalowy 1 łuk

  3000 zł

 • Aparat Clear Aligner 1 łuk

  800 zł

 • Kontrola 1 łuk

  120 zł

 • Kontrola 2 łuki

  170 zł

 • Zdjęcie aparatu + reteiner 1 łuk

  600 zł

 • Doklejenie zamka w ramach wizyty kontrolnej

  bezpłatnie

  Nasz zespół specjalistów z dziedziny ortodoncji