Kiedy zęby trzeba leczyć kanałowo?

Nawet częste wizyty u stomatologa nie są w stanie uchronić Pacjenta przed próchnicą, to jednak szybkie wykrycie ubytków pozwala na ich wyleczenie przy minimalnej ingerencji w ząb. Zdarzają się jednak sytuacje, w których na skutek urazu zęba lub działania bakterii (zaawansowanej próchnicy) dochodzi do powstania stanu zapalnego lub martwicy miazgi (tkanki wypełniającej komorę i kanały korzeniowe). Pojawia się ból, który często utrudnia normalne funkcjonowanie. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zachowanie zęba przy jednoczesnym pozbyciu się dolegliwości bólowych jest leczenie kanałowe, zwane także leczeniem endodontycznym.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Czas leczenia kanałowego jest uzależniony od stanu zęba, rodzaju leczonego zęba, budowy korzeni oraz innych warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Współczesne urządzenia endodontyczne, którymi dysponujemy w Gabinetach Stomatologicznych Mediss w Gdańsku pozwalają na bardzo szybkie przeprowadzenia leczenia kanałowego. Jeśli jest to możliwe staramy się, aby leczenie kanałowe przeprowadzić podczas jednej wizyty. Tak naprawdę czas wizyty zależy od ilości kanałów korzeniowych i stopnia trudności ich opracowania. Leczenie kanałowe zęba, który ma 3 lub 4 korzenie (np. szóstka górna) może trwać od 1 do 3 godzin. Są oczywiści przypadki, kiedy bądź to z przyczyn technicznych, bądź wskazań medycznych, nie można skończyć leczenia kanałowego podczas jednej wizyty.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych z zakażonej lub obumarłej miazgi. Przestrzeń wypełniona miazgą w korzeniu zęba to tzw. kanał – co najmniej jeden w jednym korzeniu, a miazga to inaczej nerwy i towarzyszące im naczynia krwionośne. Określenie „kanał” jest trochę mylące, ponieważ sugeruje ono, że jest on w pusty środku. Jednak w rzeczywistości jest wypełniony nerwami i naczyniami krwionośnymi. Istotą leczenia kanałowego w Gabinetach Stomatologicznych Mediss w Gdańsku jest dokładne usunięcie z kanałów zainfekowanej bakteriami miazgi. Na jej miejsce wprowadzamy materiał, który szczelnie i całkowicie wypełni pustą przestrzeń. W tym celu dentysta musi oczyścić ząb z próchnicy tak by kanały były dobrze widoczne i łatwo dostępne dla narzędzi kanałowych. W dalszym etapie leczenia przy pomocy specjalistycznych, bardzo cienkich pilników, zeskrobywane są ze ścian kanału zanieczyszczone tkanki wraz z bakteriami, na całej długości korzenia aż do jego wierzchołka. Poprzez wielokrotne chemiczne płukanie kanału specjalnymi płynami, zostaje on zdezynfekowany. Tak przygotowany i dokładnie zmierzony wcześniej kanał jest gotowy do wypełnienia.

Leczenie kanałowe krok po kroku

Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu i oczyszczeniu kanałów korzeniowych z martwej lub zmienionej zapalnej miazgi zęba i szczelnym wypełnieniu systemu kanałowego zęba materiałem biokompatybilnym. Zabieg leczenia kanałowego w gabinecie Mediss w Gdańsku jest zabiegiem bezbolesnym przeprowadzanym w znieczuleniu. Leczenie kanałowe jest niezbędne, kiedy nastąpi zapalenie lub zakażenie miazgi. Przyczyn może być wiele: zaawansowana próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, a także uszkodzenie mechaniczne zęba. Leczenie kanałowe w gabinecie Mediss może być wykonane na jednej wizycie. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego podczas dwóch (lub kilku) wizyt (wymiana opatrunku między wizytami).

Jak przbiega leczenie kanałowe

Krok 1: Diagnoza – Po wstępnej diadnozie lekarz wykonuje zdjęcie RTG lub w razie konieczności, zdjęcie tomograficzne 3D, które można wykonać w naszej placówce na Morenie i na jego podstawie określa liczbę korzeni, ich przebieg oraz kształt. Ocenia także stan kości wokół wierzchołków korzeni, aby sprawdzić, czy bakterie obecne w korzeniu przez dłuższy czas nie zainfekowały także kości. Po podaniu znieczulenia oraz założeniu koferdamu czyli specjalnej gumy izolującej ząb z jamy ustnej, która utrzymuje suchość w obrębie wykonywanego zabiegu przystępuje do otwarcia zęba i odszukania wszystkich kanałów. Jest to bardzo trudny i pracochłonny etap, ponieważ pominięcie jakiegoś kanału wiąże się z pozostawieniem bakterii, co może doprowadzić do powikłań, a w konsekwencji nawet ekstrakcji zęba. Bardzo istotne jest najdokładniejsze ustalenie długości roboczej kanałów. Na tym etapie pomocny jest specjalistyczny mikroskop stomatologiczny.

Krok 2: Mechaniczne opracowanie kanałów – Lekarz dentysta usuwa zakażoną przez bakterie miazgę najpierw narzędziami ręcznymi, a potem mechanicznymi. Opracowanie kanałów odbywa się przy użyciu specjalnych narzędzi kanałowych. Narzędzia, używane przy maszynowym opracowaniu są specjalnie zaprojektowane i idealnie nadają się, aby bezpiecznie udrożnić nawet zakrzywione kanały. Na każdym etapie oczyszczania stosowany jest endometr, czyli elektroniczne urządzenie pokazujące na jakiej długości kanału znajduję się narzędzie. Lekarz dentysta usuwa zainfekowane tkanki z wnętrza wszystkich korzeni danego zęba. Proces ten jest wspomagany obfitym płukaniem kanałów środkami chemicznymi mającymi za zadanie dezynfekcję i pomoc w oczyszczeniu resztek substancji organicznej z całego systemu kanałowego.

Krok 3: Wypełnienie kanałów – Po gruntownym opracowaniu, oczyszczeniu i poszerzeniu kanału oraz jego dokładnym osuszeniu lekarz przystępuje do ich wypełnienia. Korzenie są szczelnie wypełniane za pomocą specjalnej metody kondensacji gutaperki. W gabinetach Medisss stosowany jest system wypełniania kanałów rozgrzaną gutaperką, pozwalający również na wypełnienie wszelkiego rodzaju odgałęzień i bocznych kanałów. Etap ten ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości. Po wypełnieniu kanałów zakładany jest do zęba opatrunek do czasu ostatecznej odbudowy.

Krok 4: Odbudowa zęba – Ostatnim krokiem leczenia endodontycznego jest odbudowa korony zęba. Aby przywrócić pełną funkcjonalność zęba, musi on być odbudowany materiałem kompozytowym lub korona protetyczną. Najczęściej konieczna jest całkowita odbudowa zęba za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.

Jak wybiela się zęby w gabinecie stomatologicznym?

Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów

Nadtlenek wodoru (hydrogen peroxide HP) i nadtlenek karbamidu (carbamide peroxide CP) to czynniki aktywne, które wybielają zęby. Obydwa nadtlenki rozpadają się na wolne rodniki. Te związki są bardzo silnie reaktywne, dzięki czemu po zetknięciu z powierzchnią zębów od razu przyłączają się do znajdujących się w strukturze zębów podwójnych wiązań węglowych. Wiązanie te są odpowiedzialne za większość przebarwień znajdujących się na zębach. Podczas procesu wybielania, podwójne wiązania węglowe albo rozpadają się zupełnie (tworząc dwa mniejsze cząsteczki) lub reagują w taki sposób, że tworzą pojedyncze wiązanie węglowe. Te przekształcone cząsteczki dzięki temu procesowi stają się jaśniejsze, dzięki czemu zęby wyglądają na bielsze.

Nadtlenek wodoru (HP) vs nadtlenek karbamidu (CP) Nadtlenek wodoru (HP) ulega całkowitemu rozpadowi w ciągu zaledwie 60 minut. Jedynie podczas tego czas zęby podlegają reakcji wybielania. Nadtlenek karbamidu (CP) rozpada się zaś najpierw nadtlenek wodoru i mocznik (urea), co wydłuża jego działanie nawet do 6 godzin. Dzięki spowolnieniu procesu utleniania w preparatach z nadtlenkiem karbamidu można było obniżyć stężenie zawartego w nich żelu oraz wydłużyć czas całej kuracji, co pozwoliło w znaczy sposób zwiększyć komfort zabiegu.

Zabieg wybielania nakładkowego

Zabieg profesjonalnego wybielania zębów najczęściej rozpoczyna się od wizyty diagnostycznej w gabinecie stomatologicznym. Podczas tej wizyty należy określić kolor zębów pacjenta oraz na jego podstawie dobrać najbardziej odpowiedni preparat (patrz „Przewodnik po preparatach”).

Podczas tej samej wizyty należy również pobrać wycisk zębów pacjentów, który posłuży do wykonania indywidualnej nakładki za pomocą, której pacjent będzie później aplikował preparat. Podczas drugiej wizyty lekarz przekazuje pacjentowi wspomnianą wcześniej indywidualnie przygotowaną dla niego nakładkę oraz preparat do wybielania. Należy również szczegółowo poinformować pacjenta o tym w jaki sposób stosować preparat. W każdym naszym zestawie wybielającym znajduje się instrukcja zarówno dla lekarza jak i pacjenta.

Cały proces wybielania tak naprawdę odbywa się w domu, jego efekty jednak powinny być kontrolowane co kilka dni lekarza przeprowadzającego zabieg.

Technologia ACP w preparatach Philips Zoom NiteWhite i DayWhite Nite White ACP oraz Day White ACP to jedyne nakładkowe preparaty wybielające, które zawierają amorficzny fosforan wapnia (ACP) formułę, która stała się nowym standardem we współczesnej stomatologii.

Badania kliniczne dowodzą, amorficzny fosforan wapnia (ACP) ma następujące właściwości:

  • odbudowuje szkliwo poprzez wytworzenie nowej powłoki hydroxyapatytowej na powierzchni zębów 1,2,3,4
  • zmniejsza nadwrażliwość o 30% 7,8
  • przywraca zębom połysk poprzez wypełnienie ich powierzchni nową powłoką hydroxyapatytów 5
  • zmniejsza ryzyko nawrotu przebarwień, które często pojawia się już po 6 miesiącach od zakończenia kuracji 5

Dzięki temu preparaty firmy DISCUS to pierwsze i jedyne preparaty do nakładkowego wybielania zębów, które poza samym usuwaniem przebarwień odbudowują również szkliwo Twoich pacjentów. Dzięki czemu będzie ono zdrowsze i bardziej błyszczące. To wielka przewaga w stosunku do innych dostępnych na rynku preparatów, które nie posiadając w swoim składzie tej formuły.

Dodatkowo ACP w znacznym stopniu (badania kliniczne pokazują, że aż o 30%) redukują ryzyko pojawienia się w trakcie i po zabiegu nadwrażliwości zębów. Znacznie zwiększając przez to komfort pacjenta podczas zabiegu.

Jak działa amorficzny fosforan wapnia (ACP)?

Powierzchnia zębów przed zastosowaniem preparatu.

Cząsteczki ACP dostają się na powierzchnię zębów wraz z żelem wybielającym.

ACP zatyka kanaliki w zębinie znacznie redukując nadwrażliwość.

Nowa powłoka wytworzona na powierzchni zębów przez ACP wypełnia jej niedoskonałości i dodaje zębom połysku.

Zastosowanie

Zakres zastosowania preparatu Relief ACP jest właściwie nieograniczony. Jest to preparat typowo profilaktyczny, który może być stosowany przypadku jakichkolwiek problemów związanych z przeciwdziałaniem oraz późniejszym leczeniem nadwrażliwości.

Przyczyn powstawania nadwrażliwości zębów jest wiele do najczęstszych zaliczamy jednak:

  • wybielanie
  • zimno
  • gorąco
  • słodycze
  • kwasy
  • dotyk

Jest idealnym rozwiązaniem w przypadku bólu zębów wywołanego przez czynniki termiczne i chemiczne, uwarunkowania periodontologiczne, recesje dziąseł czy wybielaniem zębów.

Czas stosowania preparatu Relief ACP nie jest określony w ścisły sposób. Jest to preparat profilaktycznie, nie ma więc możliwości jego przedawkowania. Długość kuracji powinna być indywidualnie dostosowana do każdego pacjenta. Część pacjentów osiągnie wyraźną poprawę już po kilku dniach stosowania, inni u których nadwrażliwość przyjmuje bardziej trwałą i agresywną formę będą musieli trochę wydłużyć okres kuracji.

Przeciwwskazania

Tak jak w przypadku wszystkich innych systemów oraz metod wybielania, również przy stosowaniu preparatów Nite White ACP oraz Day White ACP u niektórych pacjentów może pojawić się przejściowy problem z nadwrażliwością. Nie jest jednak oznaką tego, że z zębami dzieje się coś złego, a jedynie naturalną reakcją zębów na ich penetrację przez preparat wybielający. Niestety nadwrażliwość występująca w trakcie i po zabiegu jest sprawą bardzo indywidualną i ciężko jest przewidzieć kiedy oraz w jakiej formie się ona pojawi. Są jednak schorzenia o których powszechnie wiadomo, że mogą taką nadwrażliwość spotęgować. Dlatego tak istotną kwestią jest odpowiedni dobór pacjentów. Jest to kluczowy element przy kontrolowaniu nadwrażliwości. Wszystkie najbardziej istotne publikacje z tego zakresu zalecają, że powinno się zdyskwalifikować pacjentów, którzy:

  • cierpią na przewlekłe schorzenia periodontologiczne
  • mają mocno starte zęby u których występują mikro-przecieki wokół wypełnień
  • mają silny odruch wymiotny albo problemy z oddychaniem
  • mają niewyleczone ubytki lub też z jakiś innych powodów mają niezdrową jamę ustaną.

Wszystkie wymienione wyżej schorzenia należy zupełnie wyleczyć przed zezwoleniem pacjentowi na poddanie się zabiegowi wybielania. Nadwrażliwość to również jeden z tematów, który niewątpliwie należy również poruszyć z pacjentem podczas wizyty diagnostycznej. Poinformuj pacjenta, że nadwrażliwość pochodzi od nerwu zęba, który jest pobudzany przez nadtlenek wodoru. Dlatego też, nadwrażliwość zębów może utrzymywać się od 24 do 48 godzin po zakończeniu zabiegu. Może ona objawiać się stłumionym bólem całego łuku zębowego, lub też bólem punktowym tzw. „ukłuciem”. Niezwykle istotne jest aby pacjent wiedział, że NIC ZŁEGO nie dzieje się z jego zębami, a mogąca się pojawić reakcja jest tylko odwracalnym zapaleniem miazgi zęba

Nite White ACP oraz Day White ACP to jedyne preparaty dostępne na rynku, które zawierają już w sobie 3 związki przeciwdziałające nadwrażliwości: azotan potasu, fluor oraz amorficzny fosforan wapnia (ACP). Żadne inny preparat wybielający nie zawiera jednocześnie tych wszystkich trzech, niezwykle efektywnych w działaniu, składników. Więcej informacji na temat działania formuły amorficznego fosforanu wapnia znajdziesz w dziale „O wybielaniu zębów”.

Preparaty zyskały wszystkie niezbędne certyfikaty, pozwalające na ich sprzedaż i stosowanie w Unii Europejskiej już od ponad 12 lat.

Tak naprawdę nie ma poważnych, stwierdzonych klinicznie przeciwwskazań do stosowania preparatów wybielających. Ważne jest jednak aby pacjent poddający się zabiegowi był w dobrej kondycji zdrowotnej.

Wszystkie z naszych preparatów bezwzględnie nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia. Na tej grupie pacjentek nie prowadzono żadnych badań klinicznych dlatego dla pełnego bezpieczeństwa nie powinny one w okresie ciąży oraz okresie karmienia poddawać się zabiegowi wybielania.

Z zabiegu wybielania należałoby ponadto wykluczyć osoby posiadające niezabezpieczone ubytki (próchnica) oraz dużą ilość wstawionych wypełnień (po zakończonym zabiegu pacjent musiałby je wszystkie wymienić). Stosowanie preparatów nakładkowych może być również bardzo uciążliwe a czasami nawet niemożliwe dla osób posiadających silny odruch wymiotny. Ze względu na konieczność noszenia nakładek z żelem na zębach pacjenci Ci muszą sami podjąć decyzję czy będą w stanie zaakceptować takie warunki czy nie.

Nie istnieją również żadne formalne ograniczenia dotyczące minimalnego wieku pacjentów poddających się kuracji wybielania. Właściwie każdy kraj rozstrzyga tą kwestię samodzielnie i nie ma jednej powszechnie obowiązującej „granicy”. W Polsce zaleca się aby zabiegowi poddawane były wyłącznie osoby, które ukończyły 18 rok życia. Podyktowane jest to jednak wyłącznie względami natury prawnej ponieważ wielu pacjentów, którzy nie osiągnęli jeszcze pełnoletniości przeszło pomyślnie zabieg.