Profilaktyka – Higienizacja


Profilaktyka stomatologiczna

Zdrowe i piękne zęby są wizytówką każdego człowieka. Aby jednak móc w pełni cieszyć się doskonałym stanem swojego uzębienia niezbędna jest właściwa profilaktyka jamy ustnej, która stanowi fundament mocnych i zdrowych zębów. Jedną z form zapobieganiu chorobom jamy ustnej jest higienizacja, czyli wykonanie skalingu, piaskowania, polishingu oraz fluoryzacji.

Jakie konsekwencje może powodować nieusuwany regularnie kamień nazębny?

 •     Nieprzyjemny zapach z ust
 •     Ubytki próchnicowe
 •     Krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów
 •     Bolesność i zaczerwienienie dziąseł
 •     Rozchwianie zębów (paradontoza)

Skaling – usuwanie złogów oraz kamienia nazębnego

Pierwszym zabiegiem, który wykonywany jest podczas higienizacji jest skaling. Jego głównym zadaniem jest skuteczne usunięcie złogów oraz kamienia nazębnego. Najczęstszą formą wykorzystywaną w naszych gabinetach stomatologicznych jest skaling ultradźwiękowy. Jego działanie opiera się na wibrowaniu końcówki skalera z dużą częstotliwością, a wygenerowane w ten sposób wibracje są przenoszone na zęby i rozbijają kamień. Kamień wypłukuje się przy użyciu wody. Skaling jest uznawany za zabieg niemalże bezbolesny, jednak osoby z niższą tolerancją bólową mogą czuć podczas jego wykonywania lekki dyskomfort i pozabiegowe krwawienie dziąseł, które na szczęście szybko mija.

Zabieg wykonywany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego oraz pasty polerskiej lub piaskarki. Końcowym etapem jest polerowanie – usuwanie drobin osadu i mikroprzebarwień, przy pomocy bardzo miękkich szczoteczek, dając efekt bardzo gładkich zębów oraz fluoryzacja, która polega na pokryciu szkliwa fluorem.

Skaling – w zależności od indywidualnej potrzeby pacjenta – powinien być wykonywany co najmniej 2 razy w roku lub nawet częściej, jeśli pacjent np. pali papierosy, pije dużo kawy czy herbaty. Skaling połączony z piaskowaniem zębów daje największą skuteczność w usuwaniu kamienia nazębnego. Na zdjęciu poniżej efekt skalingu i wybielania.Polishing – polerowanie zębów


Kolejnym krokiem pełnej higienizacji zębów jest polishing. Jest to zabieg, który wykonuje się po skalingu oraz piaskowaniu, a polega on na dokładnym wypolerowaniu wszystkich zębów specjalną pastą o właściwościach polerujących oraz oczyszczających, aby zminimalizować ryzyko łatwego osadzania się kamienia nazębnego. Następnie osoba wykonująca zabieg poleruje zęby specjalnymi gumkami i szczotkami, które oczyszczają również powierzchnie międzyzębowe. Polishing to zabieg całkowicie bezbolesny, który trwa zaledwie kilka minut, a jego efektem są niezwykle gładkie zęby.

Lakierowanie

– fluoryzacja zębów lakierem za pomocą specjalnych pędzelków.

Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, w wyniku czego stopniowo uwalnia jony fluoru. Dzięki tej metodzie profilaktyki możemy zredukować występowanie próchnicy do 40%, gdyż fluor wzmacnia szkliwo i chroni przed działaniem kwasów i bakterii.

Lakowanie

Zęby przed oraz po lakowaniu:

Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją budowę są miejscami trudnymi do wyczyszczenia z resztek pokarmu za pomocą szczoteczki do zębów. Miejsca trudno dostępne dla zwykłej,codziennej higieny są pożywką dla bakterii i sprzyjają powstawaniu próchnicy. Zabieg ten jest szczególnie dedykowany dzieciom w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Po całkowitym wyrżnięciu się zęba stałego dobrze jest od razu zabezpieczyć szczeliny lakiem.

Cennik usług


 • Usunięcie kamienia i osadów ( skaling + pasta polerska, ewentualnie piaskowanie + fluoryzacja kontaktowa)

  150 - 220 zł

 • Fluoryzacja-lakierowanie

  100 zł

Nasz zespół specjalistów


Elwira Kruczykowska
Higienistka stomatologiczna
Grażyna Zajt
Higienistka stomatologiczna